2017. január 1-től a szüneteltetésre 2 év áll rendelkezésükre a vállalkozóknak. Az új szabály csak a 2017. január 1-től szüneteltetett vállalkozásokra érvényes, az ez előtt megkezdett szüneteltetésre még az 5 éves időtartam vonatkozik.
Az egyéni vállalkozás szüneteltetését a webes ügysegéd felületén online szükséges bejelenteni. A szünetelés a bejelentést követő naptól él!
A webes ügysegéden indított kérelem elbírálása után szükséges az adóhatóságnak is megtenni a bejelentéseket.
Az adóhatóság részére meg kell küldeni a T1041-es valamint a KATA-s vállalkozás szüneteltetése esetén a T101E jelű nyomtatványokat, melyeken szintén a szüneteltetés tényét jelentjük be.
A helyi adók (iparűzési adó, telekadó, építményadó stb.) szüneteltetését az Önkormányzat felé a változás bejelentő nyomtatványon szükséges bejelenteni.
A kamarai díj megfizetése alól csak akkor lehet mentesülni, amennyiben egész évben szünetel a vállalkozás.
A vállalkozói tevékenység szüneteltetése alatt egyéni vállalkozói tevékenység nem folytatható, ezzel kapcsolatos új jogok nem szerezhetők, valamint kötelezettségek nem vállalhatók!
A szüneteltetés ideje alatt a vállalkozó nem lesz biztosított, így a szüneteltetés ideje alatt (amennyiben nincs egyéb biztosítással járó jogviszonya) havonta meg kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 2019.07.01-től 7.710 Ft (napi 257 Ft).
Az éves bevallás (SZJA) beküldési határideje egyéni vállalkozó esetében tárgy évet követő május 20-a. Fontos azt is tudni, hogy a magánszemély nem kötelezett az egyéni vállalkozói tevékenységére való tekintettel adóbevallás benyújtására, ha az adóév minden napján szüneteltette a vállalkozását.
A tevékenység szüneteltetése alatt, a vállalkozói tevékenység miatt megnyitott bankszámláját az egyéni vállalkozó megszüntetheti. Amennyiben a bankszámlát nem szünteti meg, a banknál is be kell jelenteni a tevékenység szüneteltetésének tényét.
Amennyiben a szüneteltetés után újra aktiválni kívánja a vállalkozását, azt szintén a webes ügysegéd oldalán lehet megtenni. A vállalkozás aktiválásának tényét is be kell jelenteni az adóhatóságnak is.
Abban az esetben, ha a szüneteltetésre rendelkezésre álló 2 év után sem kíván tovább vállalkozni, az adóhatóság hivatalból megszünteti az egyéni vállalkozást.