Pénztárgép használatára kötelezettek köre

2019.07.03 13:27


Pénztárgéphasználati kötelezettségről akkor be­szél­he­tünk, ha az alább felsorolt TEÁOR számú te­vékenységet végző adózónak nyugtakibocsátási kötelezettsége keletkezik. 

1. Bizonylatolási szabályok

Számlát vagy nyugtát?

Az adóalanynak az értékesí­téséről, szolgáltatásnyújtásáról főszabályként számlát kell kibocsátani. 

Amennyiben a termék beszerzője, szolgál­tatás igénybe vevője
• nem adóalany (és nem is jogi személy), és
• a 900 000 Ft-ot el nem érő ellenérték adót is tartalmazó összegét legkésőbb az ügylet Áfa tv. szerinti teljesítési időpontjáig
• készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel (bankkártya, SZÉP-kártya, stb.) vagy pénzhelyettesítő eszközzel (pl. utalvány papír alapon) maradéktalanul megtéríti, és
• számla kibocsátását az adóalanytól nem kéri,
akkor az értékesítő adóalany mentesül a számlakibocsátási kötelezettség alól. Ebben az esetben az adóalanyt nyug­ta­kibocsátási kötelezettség terheli.

Nyugta helyett számlát?

Az Áfa tv. a 166. § (2) bekezdésében kimondja, hogy az adóalany nyugta helyett számla kibocsátásáról is gondoskodhat. Ebben az esetben mentesül a külön jogszabályban előírt gépi kiállítású nyugtakibocsátási kötelezettség alól. Amennyiben tehát az adózó gépi nyugta helyett számlát bocsát ki, - mert módjá­ban állt a nem adóalany vevőtől a számla szabályszerű kiál­lításához szükséges vevői adatokat megkapni (a vevő neve és címe), akkor mentesül a pénztárgéphasználati köte­le­zettség alól. Ez esetben az adózót további adatszolgáltatási kötelezettség terheli.  (A kibocsá­tott számlák keltét, sorszámát, a vevő nevét és címét, to­váb­bá az ellenérték adót is tartalmazó összegét, adómentesség esetén az ellenérték összegét a számla kibocsátá­sának kel­tét alapul véve, napon­kénti bontásban, havonta, a tárgy­hó­napot követő hónap 15. napjáig, elektronikus úton meg kell küldeni az állami adóhatóságnak.)


Egy ügyletről egyféle bizonylatot (számlát vagy annak adása alóli mentesülés esetén nyugtát) kell kibocsátani. 

 

2. Pénztárgéphasználati kötelezettség

A nyugtaadási kötelezettségét az adóalany a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizelé­séről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet (a továbbiakban: Ptg. rendelet) – alább idézett – 1. számú mellékletében meghatározott tevékeny­sé­gei körében kötelezően gépi kibocsátású nyugtával, vagyis a jogszabályban meghatározottaknak megfelelő pénztár­géppel köteles teljesíteni.
Az Áfa tv. 166. § (2) bekezdésében foglalt feltétel telje­sülése hiányában nyugtaadási kötelezettségüknek – 2017. január 1-től – kizárólag pénztárgéppel tehetnek eleget az alábbi adóalanyok, illetve üzletek:


a) a gyógyszertárak,


b) a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08

1.  45.20 szerinti gépjármű-javítási, karbantartási,
2.  45.32 szerinti gépjárműalkatrész-kiskeres­ke­del­mi,
3.  45.40 szerinti motorkerékpár, -alkatrész kereske­delmi, javítási,
4.  47.1-47.7 és 47.91 szerinti kiskereskedelmi,
5.  49.32 szerinti taxis személyszállítási,
6.  56.1 és 56.3 szerinti vendéglátási (kivéve a moz­gó szolgáltatásnyújtási),
7.  55.1-55.3 szerinti szálláshely-szolgáltatási (kivéve a falusi szálláshely-szolgáltatási),
8.  66.12 szerinti értékpapír-, árutőzsdei ügynöki te­vé­kenységből kizárólag a pénzváltási,
9.  77.1-77.2 és 77.33 szerinti kölcsönzési,
10. 86.10 szerinti fekvőbeteg-ellátási tevékenységből ki­zárólag plasztikai sebészeti,
11. 93.29 szerinti m.n.s. egyéb szórakoztatási, sza­badidős tevékenységből kizárólag táncteremi, diszkó,
12. 95.1-95.2 szerinti javítási,
13. 96.01 szerinti textil, szőrme mosási, tisztítási te­vékenységből kizárólag mindenfajta ruházat (beleértve a szőrmét) és textil géppel, kézzel mo­sási és vegytisztítási, vasalási,
14. 96.04 szerinti fizikai közérzetet javító szolgáltatási, és
15. 93.13 szerinti testedzési szolgáltatási

tevékenységet folytató valamennyi adóalany, üzlet, mozgóbolt.

kivéve:
ba) a betétdíjas göngyöleget visszaváltó üzlet,
bb) a csomagküldő kereskedelem, kivéve annak nyílt árusítást végző üzlete, bemutatóterme,
bc) az ipari – kivéve élelmiszeripari – tevé­keny­séget folytató egyéni vállalkozó, ha termelő és értékesítő tevékenységét ugyanabban a helyi­ség­ben folytatja,
bd) a termelői borkimérés,
be) az utazási iroda, utazási ügynökség, turisztikai szolgáltató iroda utazási szolgáltatásai tekinte­tében,


c) a 2009. október 15. napján hatályos TEÁOR ’08 46.2-46.7 szerinti nagykereskedelmi tevékenységet folytató adóalanyok, üzletek, a kiskereskedelmi értéke­sí­té­sük tekintetében.


Az adózó gépi nyugtakibocsátási kötelezettsége attól függ, hogy a tevékenységét milyen TEÁOR szám alatt folytatja. Amennyiben az adóalany nincs meggyőződve az általa végzett gazdasági tevékenység TEÁOR szerinti ága­zati besorolásának helyességéről, állásfoglalási kérelemmel a Központi Statisztikai Hivatal Információszolgálatához for­dulhat (további információk: https://www.ksh.hu/informacioszolgalat_menu). 

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 16. § (3) bekezdés d) pontja alapján az állami adóhatósághoz be kell jelenteni az adózó által vég­zett tevékenységeknek TEÁOR számát, vagy ÖVTJ számát. 


Az online pénztárgép használatára valamennyi, a meghatározott tevékenységet folytató adóalany kö­telezett, függetlenül attól, hogy tevékenységét üzlet­helyiségben, vagy azon kívül végzi. Bár szerepel a normaszövegben az „üzlet, mozgóbolt” nevesítetten, azonban az nem mint szűkítő feltétel értelmezhető, hanem legfeljebb egyfajta felsorolásként. Tehát a nem üzletben folytatott tevékenységek (helyszínen végzett szolgáltatás, kitelepülés, stb.) esetén is gépi nyugtaadási kötelezettség terheli az adóalanyt, amennyiben az általa végzett tevékenység TEÁOR száma szerepel a fenti felsorolásban.